•   Sobota, 27 kwietnia 2024
Żywność

7 zdrowych nawyków, które odmienią Twoje życie

Dzięki wypracowaniu nawyków można zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie. Rzecz jasna jest to proces czasochłonny, wymagający systematyczności, jednakże niosący za sobą wiele korzyści. Wypracowanie nawyków pozwala na równoległe robienie różnych czynności, ponieważ część z nich wykonuje się na tzw. autopilocie.

Idealnym rozwiązaniem byłoby zatem wypracowanie nawyków pozwalających na automatyczne uprawianie zdrowego trybu życia. Czy jest to w ogóle możliwe? Otóż tak! Według badań konieczne jest regularne wykonywanie wybranej czynności przez okres dwóch do pięciu tygodni. Jak widać, wystarczy tylko codziennie wykonywać jakąś czynność, aby po kilku tygodniach stała się nawykiem i była wykonywana automatycznie.

1. Picie wody

Każdy powinien sobie wyrobić nawyk picia wody. Nawilża ona organizm, a w połączeniu z sokiem z cytryny, który ma działanie odkwaszające gwarantuje dostarczenie sporej dawki witamin. Po wodę warto sięgać przez cały dzień, jednak trzeba pamiętać, aby nie popijać posiłków, może to bowiem rozcieńczyć soki trawienne co jest niewskazane.

2. Codziennie jedzenie warzyw i owoców

Warzywa i owoce to bogate źródło witamin i minerałów. Są to produkty ze stosunkowo niską kalorycznością, jednocześnie charakteryzują się wyjątkowo dużą zawartością składników odżywczych. Spożywane przez nas witaminy można podzielić na te rozpuszczalne w wodzie oraz w tłuszczu. Pierwsza grupa niestety zostaje szybko wydalona z organizmu, z tego powodu należy dbać o to, by je uzupełniać spożywając owoce oraz warzywa.

3. Świadome jedzenie

Świadome jedzenie to nawyk, który powinien w sobie wyrobić każdy. Polega ono na odpowiadanie na sygnały wysyłane przez organizm, co pozwala na sięganie po jedzenie tylko w przypadku, gdy rzeczywiście jest się głodnym, a nie na przykład z nudów czy stresu. Ważne jest też kończenie posiłku, gdy jest się najedzonym, a nie w momencie, gdy wszystko zniknie z talerza. Dzięki temu dostarcza się organizmowi tylko tyle jedzenia ile naprawdę potrzebuje, bez ryzyka przejadania się.

4.Jedzenie domowych posiłków

Życie w ciągłym biegu często jest powodem sięgania po niezdrowe rzeczy. Kiedy na trasie nie pojawi się restauracja ze zdrowym i smacznym jedzeniem trudno oprzeć się pokusie zjedzenia słodkiego batonika, który choć na chwilę zabije głód. Właśnie dlatego warto planować posiłki i przygotowywać w sporej ilości. Większość tak przyrządzonych potraw można podzielić na mniejsze porcje i na przykład zamrozić czy zapasteryzować, a po kilku dniach po prostu zabierać je ze sobą do pracy. Podczas gotowania należy pamiętać o stosowaniu zdrowych produktów, powinny dominować warzywa i owoce, natomiast makaron czy chleb powinny być pełnoziarniste.

5. Regularna aktywność fizyczna

Ruch na powietrzu dotlenia organizm. Dobrym pomysłem jest zatem codzienna aktywność, może ona mieć różne formy – jazda do pracy na rowerze, wyjście z autobusu przystanek wcześniej czy używanie schodów zamiast windy. Dodatkowa aktywność, jak chodzenie na siłownię, basen czy granie w siatkówkę ze znajomymi, również jest mile widziana, jednakże najważniejsze są drobne nawyki.

6. Czas dla bliskich

Warto wyrobić w sobie nawyk spędzania czasu z ludźmi, na których nam zależy. Podczas spotkania czy rozmowy telefonicznej zapomina się o stresie, jest to czas, w którym człowiek się relaksuje. Spędzanie czasu z ważnymi dla nas ludźmi dobrze wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również zdrowie oraz witalność

7. 7-8 godzinny sen

Odpoczynek jest ważną częścią życia. W czasie snu organizm pozbywa się szkodliwych dla siebie substancji, a także gromadzi energię potrzebą do funkcjonowania następnego dnia. Warto zatem wyrobić sobie nawyk spania przynajmniej 7 godzin w ciągu doby. Niektórym może się to wydać nie lada wyzwaniem, jednak z czasem przywykną do takiego trybu, a organizm będzie wypoczęty i bardziej odporny na choroby.

Dowiedz się więcej o zdrowych nawykach i zdrowym odżywianiu na https://centrumwitalnosci.pl/.

Zobacz również