•   Niedziela, 26 maja 2024
Blog

Jak przygotować się do powrotu na siłownię

Po pierwszym powrocie na siłownię, należy złagodzić z powrotem do rutyny i skupić się na ruchach treningu siłowego. Zacznij powoli od zwykłych ćwiczeń zszywek, takich jak przysiady i martwe ciągi. Następnie, stopniowo zwiększaj intensywność i objętość. Kiedy już opanujesz podstawy, możesz zacząć pracować nad bardziej zaawansowanymi ruchami. Możesz również spróbować pływania lub jogi. Pamiętaj jednak, aby mądrze wykorzystać swój czas.

O czym pamiętać wracając na siłownię?

Jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania po powrocie na siłownię jest ustalenie realistycznych celów. Nie myśl, że od razu trafisz w swój PR lub że będziesz w stanie podnieść tyle, ile kiedyś. Możesz wziąć kilka tygodni, aby dostosować się i odbudować swoją siłę i masę mięśniową.

Jeśli byłeś nieaktywny przez długi okres, ważne jest, aby powoli wrócić do rutyny fitness. Aby uniknąć kontuzji, zacznij od małego i stopniowo zwiększaj obciążenie. To zapewni, że nie popychasz się zbytnio i skończysz ustawiając się z powrotem. Ponadto pamiętaj, aby zawsze rozgrzać się i rozciągnąć przed rozpoczęciem nowej rutyny treningowej.

Należy również zapoznać się z zasadami obowiązującymi na siłowni. Upewnij się, że wytarłeś sprzęt do ćwiczeń po jego użyciu. Upewnij się również, że zwracasz cały sprzęt na stojaki. Możesz również poprosić o pomoc trenera. Trenerzy mogą Cię oprowadzić po siłowni i pomóc Ci uniknąć kontuzji. Pamiętaj, że wszyscy na siłowni są tam z tego samego powodu - aby poprawić swoją kondycję.

Sprawdź też: 10 powodów, dla których warto uprawiać sport

Po ukończeniu rutyny treningu siłowego, możesz teraz zacząć ćwiczyć na różnych grupach mięśni. Poprzez naprzemienne sesje cardio i treningu siłowego w dniach pierwszym i drugim, będziesz w stanie zbudować swoją siłę w każdej części ciała. Pozwoli to Twoim mięśniom dostosować się do obciążenia treningowego i stać się silniejszym.

W zależności od twojego harmonogramu, może trzeba zaplanować treningi w czasie, gdy nie jest tak zajęty jak w dni powszednie. Na przykład, jeśli pracujesz w ciągu dnia, najlepiej jest iść na siłownię wcześnie rano lub późno w nocy. W przeciwnym razie może być niemożliwe, aby dostać się w ciągu tygodnia.

Najlepiej też po dłuższej przerwie powoli wracać do normalnej intensywności treningów. Zbyt intensywne ćwiczenia zbyt szybko przeciążą organizm i spowodują kontuzje. Zacznij od treningów o niskiej intensywności i stopniowo zwiększaj ich intensywność i częstotliwość. W ciągu kilku tygodni odzyskasz większość swoich sił.

Przed powrotem do siłowni upewnij się, że dokładnie umyłeś ręce przed i po ćwiczeniach. Użyj środka do dezynfekcji rąk na sprzęcie, który może być zanieczyszczony. Upewnij się również, że zabrałeś ze sobą butelkę z wodą. Niektóre siłownie mogą ich nie zapewniać. Jeśli nie możesz znaleźć fontanny z wodą w pobliżu siłowni, możesz zamiast tego zabrać własną.

Zobacz również