•   Środa, 24 kwietnia 2024
Blog

Jak usunąć rysy ze szkieł okularów korekcyjnych?

Porysowane soczewki okularów stanowią uciążliwy problem. Nawet drobne rysy osłabiają ostrość widzenia, wpływają na niższy komfort korzystania z okularów i powodują, że szkła cechuje krótsza żywotność. Na szczęście usunięcie niechcianych skaz z okularów jest możliwe i można to zrobić na kilka sposobów. Przedstawiamy domowe metody na walkę z zarysowaniami oraz sposób pozbycia się szczególnie uciążliwych skaz ze szkieł korekcyjnych.

Domowe sposoby na usunięcie rys ze szkieł okularów

Skuteczność domowych sposobów walki z zarysowaniami zależy od stopnia intensywności danej skazy. Istnieje kilka metod usuwania rys z okularów, które warto wypróbować samodzielnie. Sprawdzą się one zwłaszcza przy płytkich, słabo widocznych rysach. Najlepiej stosować je na okularach bez warstw ochronnych, takich jak antyrefleks, czy powłoka hydrofobowa. Gdy okulary zawierają filtry ochronne, po pomoc należy zgłosić się do salonu optycznego. Jak skutecznie pozbyć się rys z okularów w domu?

Wypróbuj wodę z mydłem

Drobne i słabo widoczne rysy można spróbować usunąć przez zastosowanie wody z mydłem. Powierzchnię soczewek należy delikatnie przemyć za pomocą przygotowanej mieszanki, a następnie lekko przetrzeć ściereczką przeznaczoną do czyszczenia okularów. Woda z mydłem sprawdzają się przy walce z delikatnymi zarysowaniami i nie osłabiają kondycji soczewek. Należy jednak pamiętać, by szkieł nie czyścić pod gorącą wodą, która może powodować ich zniekształcenie. Do czyszczenia należy używać tylko łagodnego mydła i nie wolno zastępować go płynami do mycia okien, czy luster, gdyż powoduje to starcie specjalnych powłok ochronnych ze szkieł.

Preparat do czyszczenia mebli

Wśród domowych sposobów na walkę z zarysowaniami okularów wymienia się także stosowanie środków do czyszczenia mebli. Radzimy jednak zachować szczególną ostrożność, gdy chodzi o stosowanie tej metody. Zwłaszcza, gdy chodzi o okulary z plastikowymi soczewkami, bądź zawierającymi specjalne powłoki ochronne - zastosowanie środka do czyszczenia mebli może wówczas przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego. Jeśli jednak rysy pojawiły się na okularach do czytania, kupionych za niewielkie pieniądze i wykonanych ze szkła, wówczas można skorzystać z tej metody. Preparat do czyszczenia mebli należy delikatnie rozprowadzić po soczewkach, przecierając zarysowaną powierzchnię.

Soda oczyszczona a rysy na okularach

Część osób radzi także, by do pozbycia się rys z okularów wykorzystać sodę oczyszczoną. Zabieg pielęgnacji soczewek polega na rozrobieniu sody oczyszczonej z kilkoma kroplami wody, a następnie wypolerowaniu zarysowanych szkieł. W rzeczywistości technika ta jest bardzo ryzykowna i może spowodować wytarcie warstw ochronnych, znajdujących się na szkłach. Drobinki sody rozpuszczone w niewielkiej ilości wody będą polerować powłokę okularów, jednocześnie ścierając warstwy znajdujące się na powierzchni soczewek. Podobnie, jak w przypadku stosowania środka do czyszczenia mebli, sodę oczyszczoną można użyć w przypadku tańszych okularów, które zwykle nie zawierają powłok ochronnych. W przeciwnym wypadku zarysowane szkła lepiej oddać do specjalisty.

optyk w Krakowie

Optyk, czyli wizyta u specjalisty 

Usunięcie widocznych rys na okularach dobrze jest powierzyć profesjonaliście. Niemal każdy dobry optyk w Krakowie proponuje swoim klientom usługę polerowania uszkodzonych szkieł. Odbywa się to w specjalistycznych warunkach i z użyciem materiałów, które łagodnie obchodzą się z powłokami ochronnymi na powierzchni soczewek. Na wizytę u optyka powinny zdecydować się osoby, których okulary są bardzo porysowane, a skazy są na tyle głębokie, że niemożliwe jest ich samodzielne usunięcie. Porysowane szkła warto oddać do specjalisty także wtedy, gdy posiadają one warstwy ochronne, a soczewki wykonano z plastiku. Tylko interwencja optyka będzie gwarancją, że polerowanie rys nie uszkodzi okularów i będą one służyć użytkownikowi tak, jak do tej pory.

Posiadacze okularów powinni pamiętać, że na kondycję soczewek wpływa sposób ich pielęgnacji. Korzystanie z ręczników papierowych, czy czyszczenie na sucho sprawia, że na powierzchni szkieł pojawiają się mikrorysy. Ich duża ilość skutecznie obniża komfort korzystania z okularów. Należy zatem pamiętać, by soczewki czyścić tylko przy użyciu przeznaczonych do tego ściereczek i preparatów.

Zarysowane okulary można naprawić domowymi sposobami, bądź korzystając z wizyty w salonie optycznym. Niewielkie rysy można usuwać bowiem przy użyciu zwykłej wody z mydłem, która delikatnie obchodzi się z powierzchnią soczewek. Gdy domowe metody zawiodą, warto zgłosić się po pomoc do optyka. Dla zachowania dłuższej żywotności szkieł ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Soczewki należy czyścić wyłącznie miękkimi ściereczkami, uważając na drobne zanieczyszczenia, które mogą zarysować powierzchnię.

Zobacz również