•   Środa, 12 czerwca 2024
Blog

Przewodnik po autodetailingu krok po kroku

Kupując wymarzony samochód, większość kierowców stara się go utrzymać pod każdym względem. Każdy właściciel powinien wykonywać podstawowe czynności konserwacyjne, takie jak wymiana części eksploatacyjnych i serwisowanie pojazdu. Coraz bardziej popularne stało się poddawanie samochodów profesjonalnym zabiegom kosmetycznym (np. auto-detailing.

Auto-detailing - czym jest i dlaczego zyskuje na popularności.

Autodetailing to szeroki termin, który odnosił się do wyglądu zewnętrznego pojazdu. Wiele firm oferuje zabiegi wewnątrz samochodów, co szczególnie podoba się właścicielom skórzanej tapicerki. Jest to po prostu zestaw czynności, które wykonuje się w celu ochrony lakieru i materiału przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, wysokie lub niskie temperatury, wilgoć i inne zanieczyszczenia. Zabiegi te mają również drugi aspekt: nadają lakierowi fabryczny wygląd pod względem głębi, połysku i blasku.

Autodetailing stał się sztuką popularną, głównie dlatego, że istnieje tak wiele kursów jemu poświęconych. Początkowo był zarezerwowany dla profesjonalistów, którzy naprawiali i konserwowali pojazdy. Usługa ta wiązała się z wysokimi cenami, które musiał zapłacić klient oraz brakiem niezbędnych produktów do prawidłowego autodetailingu. Obecnie koszty produktów i środków chemicznych są znacznie bardziej przystępne. Założenie domowego studia pielęgnacji dzięki szkoleniom jest obecnie bardzo proste dla każdego posiadacza samochodu.

Auto-detailing może być wykonywany przez amatorów oraz profesjonalistów.

Jak już wspomnieliśmy, produkty do autodetailingu są coraz łatwiej dostępne. Łatwiej jest też znaleźć informacje o najlepszych produktach i metodach wykonywania różnych zabiegów. Dlatego też ludzie decydują się na samodzielne upiększanie swoich samochodów. Co należy zrobić, aby się przygotować? Zobaczmy.

Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce. Odpowiednia lokalizacja ma kluczowe znaczenie. Będzie to miało wpływ na dokładność i precyzję naszej pracy. Ważne jest, aby pomieszczenie nie było zbyt wilgotne. Należy pamiętać, że zarówno środki chemiczne, których używamy do pojazdu, jak i woda są środkami chemicznymi. Niedostateczne wysuszenie może być spowodowane zbyt dużą wilgotnością. Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest temperatura. Bezpiecznie jest założyć, że temperatury będą oscylowały między 18 a 25 stopni Celsjusza. Dzięki temu detale będą działać prawidłowo i zachowają swoją pierwotną konsystencję. Ważne jest również, aby utrzymać pomieszczenie w czystości. Lakier może zostać porysowany przez unoszące się w powietrzu cząsteczki, które mają kontakt z padami polerskimi.

Wybierz odpowiednie produkty i maszyny. Sprzęt, w który zdecydujemy się wyposażyć, będzie zależał od naszej wiedzy i zasobów. Nie musimy kupować nowego sprzętu. Można znaleźć dobrej jakości używane produkty, które są w dobrym stanie. Ważne jest, aby posiadać: Urządzenie do aktywnej piany, dzięki któremu możemy dokładnie umyć nasz pojazd za pomocą piany.

Maszynę polerską, która potrafi "ściąć" warstwę lakieru z dużymi rysami. Mamy dwie opcje: polerkę rotacyjną lub oscylacyjną. Pierwsza z nich jest najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na usunięcie wszelkich skaz i nabłyszczenie lakieru. Ważny jest również odpowiedni dobór padów polerskich. Rotacja powinna być stosowana tylko przez profesjonalistów, co zgodnie przyznają praktycy. Do uzyskania połysku konieczne jest ręczne polerowanie. Natomiast maszyna oscylacyjna jest bezpieczniejsza i bardziej przyjazna dla użytkownika.

Wiele firm oferuje obecnie polerki pośrednie jako alternatywę dla wyżej wymienionych maszyn. W praktyce jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo. Choć lepiej poświęcić więcej czasu na wykonanie pracy, to nie należy się martwić o ewentualne niedokładności czy przypalony lakier. Ważne jest, aby przy zakupie sprawdzić zakres prędkości. Maszyna powinna mieć kilka biegów, które mogą obracać się w zakresie od 400 do 6 000 obrotów na minutę. W sklepach nieprofesjonalnych dostępne są maszyny o stałym zakresie pracy, jednak nie zaleca się ich stosowania do lakierowania samochodów.

Pady polerskie. O wyborze decyduje stan lakieru, a także doświadczenie. Istnieją różnice w tym, jak agresywne są wobec powłoki. Warto porozmawiać ze sprzedawcą, jeśli nie jesteśmy pewni, czym się kierować. Dostępne są szampony, glinki lakiernicze, środki do dekontaminacji, pasty i wiele innych produktów. Wymienienie wszystkich produktów potrzebnych do korekty lakieru zajęłoby wiele stron. Najlepiej trzymać się najważniejszych produktów. Autodetailing jest możliwy tylko wtedy, gdy stosuje się te produkty. Na Auto detailing blog możesz przeczytać więcej o produktach potrzebnych do autodetailingu, sprawdź na https://detailingobsessed.pl/

Podobnie jak w przypadku wyboru maszyny, stan lakieru, a także indywidualne umiejętności będą decydować o rodzaju stosowanej pasty polerskiej. Należy wziąć pod uwagę grubość cząsteczek używanych do polerowania powierzchni. Ważne jest również, aby rozważyć rodzaj pada, który będzie używany. Szorstkość lakieru powinna być ograniczona do minimum, aby go zachować. Możesz rozważyć wyższe wartości dla samochodów z długą historią słabego lakieru. Należy również uważać na użycie wielu środków czyszczących, takich jak mikrofibra i tetra. tetra, mikrofibra, wosk samochodowy oraz powłoka, która zostanie nałożona na lakier. Najpopularniejszy jest pełny autodetail z ceramiką. Dzięki temu można skupić się na właściwościach wosku w zakresie ochrony lakieru, jak również podkreślenia głębi i koloru. Właściwości hydrofobowe nie są tak istotne jak nie wspomniana powłoka.

Trudne jest również dobranie odpowiedniej powłoki ceramicznej do samochodu. Dokonuje się tego w końcowych etapach upiększania samochodu. Ogólnie przyjmuje się, że produkty niskobudżetowe nie spełnią oczekiwań użytkowników. Bardziej opłacalny jest zakup droższych produktów, jeśli chce się uzyskać pełną satysfakcję. Powłoka jest utwardzana i tworzy warstwę ochronną, która utrzymuje się nawet do 3 milimetrów. Jej trwałość można oszacować na około 2 lata.

Auto detailing

Autodetaling krok po kroku

Po zakupie produktów jesteś gotowy, aby rozpocząć praktykę. Oto podstawy:

  • Umyj dobrze pojazd, używając w miarę możliwości maszyny z pianą, i dokładnie go osusz. Aby usunąć drobne zabrudzenia, możesz użyć glinki samochodowej do czyszczenia lakieru. Możesz również użyć środka do usuwania owadów lub żywicy, aby pozbyć się ich z lakieru.
  • Użycie środka do odkażania lakieru. Należy koniecznie odtłuścić jak najdokładniej. Pokrycie elementów karoserii Istotne jest, aby proces odtłuszczania był dokładny. Polerowanie lakieru przy użyciu maszyny polerskiej. Ważne jest, aby przed przejściem do kolejnego etapu przetestować pad polerski na mniejszym fragmencie pojazdu. Być może trzeba będzie użyć innych środków ścinających, jeśli samochód był lakierowany.
  • Polerowanie i czyszczenie lakieru w celu usunięcia wszelkich pozostałości pasty. Będzie to głównie pył z padów, jeśli używasz maszyny rotacyjnej. Możemy ręcznie usunąć pastę za pomocą oscylacji. Dobrym pomysłem, przy okazji, jest nałożenie wosku na lakier Trzeba zadbać o jego równomierne rozprowadzenie i dokładne wcieranie, aby wosk nie pozostawiał plam w połączeniu z powłoką ceramiczną.
  • Nałożenie powłoki ochronnej. Ten etap jest kluczowy dla precyzji i trwałości. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na każdą część pojazdu. Aby utwardzić, produkt musi zostać wysuszony. Chociaż większość produktów jest przeznaczona do jednorazowej aplikacji, ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta.
  • Możliwe jest również zastosowanie podobnych zabiegów na szybach samochodowych. Dobrą opcją jest tlenek ceru, jednak nie poradzi on sobie z bardzo głębokimi zarysowaniami.
  • Wnętrze pojazdu jest pokrywane w celu ograniczenia zabrudzeń i odpychania wody.

Zobacz również