•   Niedziela, 26 maja 2024
Blog

Jakie zagrożenia niesie za sobą siedzący tryb życia?

Siedzący tryb życia ma szereg negatywnych skutków dla organizmu. Osoby, które siedzą cały dzień, mają znacznie większe ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Mogą one obejmować zanik mięśni. Ponadto, siedzący tryb życia jest związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Ponadto wykazano, że wpływa on na zdrowie psychiczne danej osoby. Ludzie, którzy siedzą przez ponad sześć godzin dziennie w pracy, mają wyższe ryzyko rozwoju problemów ze zdrowiem psychicznym. Na szczęście istnieją sposoby, aby uniknąć tych negatywnych skutków.

Zobacz też: Czym jest pilates i jakie są jego zalety?

Siedzący tryb życia - na co musimy uważać?

Siedzący tryb życia zwiększa również ryzyko wystąpienia depresji i lęku. Depresja może prowadzić do zwiększenia poczucia izolacji, a lęk może prowadzić do zmniejszenia motywacji do aktywności fizycznej. Zwiększony niepokój i depresja mogą prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, w tym chorób układu krążenia. Jednak aktywność fizyczna jest również korzystna dla zdrowia emocjonalnego danej osoby. Nastrój osoby poprawi się poprzez zwiększenie ich poziomu ćwiczeń, zwłaszcza jeśli dostać się na zewnątrz w świeżym powietrzu.

Kolejną wadą siedzącego trybu życia jest zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Stan ten może prowadzić do wielu innych problemów, takich jak uszkodzenia nerek, problemy z widzeniem i uszkodzenia nerwów. Osoby z cukrzycą mogą również cierpieć na przewlekłe problemy skórne i problemy ze stopami, co może prowadzić do słabego krążenia. Siedzący tryb życia jest również związany z wyższym ryzykiem chorób serca.

Poza wyższym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, siedzący tryb życia zwiększa również ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia i nowotworów. Ryzyko to można jednak zminimalizować poprzez regularną aktywność fizyczną, a jeśli dana osoba jest wystarczająco regularna, może nawet obniżyć swoje ryzyko.

Siedzący tryb życia może również prowadzić do zwiększonego ryzyka złamania kości. Ci, którzy nie ćwiczą, mogą rozwinąć osteoporozę, która prowadzi do zwiększonego bólu i pochylonej postawy. Siedzący tryb życia może również prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych.

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, spróbuj stopniowo zwiększać swoją aktywność fizyczną poprzez wykonywanie delikatnych ćwiczeń. Najlepiej zacząć od małych kroków, takich jak chodzenie aż do utraty tchu. Rząd USA zaleca od 150 do 300 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo. Nawet robienie przysiadów lub podnoszenie ciężarków może pomóc Ci zacząć. Zaleca się jednak, aby każdego dnia wykonywać jakąś aktywność fizyczną, nawet jeśli nie jesteś w stanie wstać z łóżka.

Zobacz również