•   Poniedziałek, 7 października 2024
RTV & AGD

Przewodnik po sokowirówkach dla początkujących

Zrozumienie konstrukcji sokowirówki

Sokowirówki mogą nie wydawać się skomplikowanymi urządzeniami, i pod wieloma względami takie nie są. Jednak przy wyborze sokowirówki można łatwo przeoczyć wiele ważnych szczegółów. W tym przewodniku dowiesz się o różnych częściach, z których składa się sokowirówka, za co każda z nich jest odpowiedzialna i dlaczego różne konstrukcje mogą wpływać na wydajność.

Przeczytaj nasz przewodnik po wyborze odpowiedniej dla siebie sokowirówki. Jeśli natomiast znasz już podstawy odnośnie sokowirówek to polecamy sprawdzić ofertę wyciskarki do soków Hurom One Stop na https://hurompolska.pl/one-stop/.

Komponenty sokowirówki żeliwnej

Jeśli chodzi o sokowirówki, najpopularniejsze są te w stylu mastyksowym. Modele z tej kategorii działają na zasadzie powolnego wyciskania soku ze składników poprzez poddanie ich działaniu ciśnienia. Sokowirówki mastyksowe występują w wielu różnych kształtach i formach, ale w większości przypadków wszystkie wykorzystują te same części do pozyskiwania soku. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat różnych rodzajów sokowirówek, sprawdź nasze porównanie.

Ślimak i przekładnie

Ślimak jest prawdopodobnie najważniejszym elementem sokowirówki. Jest to śruba w kształcie serca sokowirówki, której zadaniem jest ciągnięcie składników wzdłuż sokowirówki, tak aby mogły zostać zmiażdżone przez sito. Bez niego nie byłoby możliwe wyciskanie soku, a prawidłowe działanie świdra jest kluczowe dla wydajnej i wysokowydajnej produkcji soku.

Ślimaki znajdują się w pionowych i poziomych sokowirówkach mastyksowych, ale są to tylko dwa z trzech głównych rodzajów sokowirówek wolnoobrotowych. Trzeci styl to sokowirówki dwu zębate, które, jak można się domyślić, wykorzystują dwa świdry/przekładnie do wyciskania składników. W ten sposób, jak można się domyślić, do wyciskania składników używane są dwa ślimaki.

Sitko do wyciskania soku

Sito do wyciskania soku jest kluczową częścią procesu wyciskania soku i jest obecne we wszystkich rodzajach sokowirówek. W każdej formie sito znajduje się blisko świdra, co pozwala na mocne dociskanie składników do niego i ocieranie się ich o elementy sita. Elementy sita oddzielają sok od miąższu i muszą być dobrze utrzymane, aby sok był wydajny.

Choć sito można znaleźć we wszystkich sokowirówkach, to w każdej wygląda ono inaczej. Te znajdujące się w sokowirówkach poziomych są małe i cienkie, posiadają jedynie mały pierścień sita służący do oddzielania soku od miąższu. Natomiast sita pionowe są znacznie szersze, ponieważ muszą zmieścić się wokół większego świdra, a ich powierzchnia jest zdominowana przez elementy sita, co pozwala na szybsze ogólne wyciskanie soku. Wreszcie, sita w sokowirówkach z podwójnym biegiem są połączeniem dwóch pozostałych stylów, ale większość marek ma swój własny, niepowtarzalny styl, więc nie ma ustalonego wzoru.

W sokowirówkach pionowych, situ towarzyszy również inna część, znana jako wirująca szczotka. Szczotka ta znajduje się na zewnątrz sita i obraca się, mieszając sok i zapobiegając wszelkim blokadom.

Komora wyciskania soku i prowadnica bębna

Sito i ślimak są głównymi częściami urządzenia, ale bez zewnętrznej warstwy ochronnej, wyciskanie soku byłoby znacznie bardziej skomplikowanym procesem. W związku z tym, wszystkie rodzaje sokowirówek posiadają zewnętrzną obudowę, która służy jako schronienie dla ślimaka i sita podczas pracy.

Sokowirówki poziome wykorzystują część znaną jako prowadnica bębna. Ten element łączy się z głównym korpusem sokowirówki, a następnie służy jako zewnętrzna obudowa, w której można umieścić ślimak i sito. Poziome prowadnice bębna mają również wbudowaną rynnę podającą, która pozwala na podawanie składników bezpośrednio do ślimaka. Ten wybór konstrukcyjny eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych komponentów i pozwala na szybki proces konfiguracji.

Sokowirówki pionowe mają inne podejście do zapewnienia zewnętrznej obudowy i wykorzystują element znany jako misa do wyciskania soku. Choć nadal czasami określa się ją mianem prowadnicy bębna, ta część funkcjonuje zupełnie inaczej i magazynuje sok, który jest wytwarzany obok ślimaka i sita. Na końcu procesu sok może być odprowadzony przez klapkę do odpowiedniego pojemnika.

Wreszcie, sokowirówki Twin Gear są zróżnicowane pod względem podejścia do utrzymania porządku w procesie wyciskania soku, ponieważ mają wiele różnych konstrukcji. Najbardziej uproszczone mają podstawowy panel umieszczony nad sitem, który zapobiega rozpylaniu soku, ale bardziej złożone mają wiele elementów.

Zbiornik

Lej zasypowy jest częścią unikalną dla sokowirówek pionowych i znany jest również jako rynna podająca. Znajduje się on powyżej wszystkimi innymi elementami sokowirówki i łączy się z górną krawędzią komory sokowirówki. Jego zadaniem jest po prostu działać jako zsyp dla składników, które mają być upuszczane w dół. W innych sokowirówkach nie ma konieczności stosowania leja zsypowego, ponieważ jest on umieszczony w innych elementach, takich jak prowadnica bębna czy sito.

Kołpak bębna i dysze

W przypadku sokowirówek pionowych lej zasypowy jest unikalny, natomiast w przypadku sokowirówek poziomych unikalna jest nasadka bębna. Jej główną rolą jest przymocowanie na końcu prowadnicy bębna i uszczelnienie wszystkich komponentów sokowirówki w celu przygotowania soku. W przypadku sokowirówek poziomych pełni ona również funkcję punktu wyrzutu miąższu.

Wypełnienie roli wyrzutu miąższu spowodowało, że z czasem nakładka bębna doczekała się różnych modyfikacji, w wyniku których w niektórych sokowirówkach dodano dysze regulujące ciśnienie. Dysze te są w stanie poddawać miąższ różnym poziomom ciśnienia podczas wyciskania go z sokowirówki. Im wyższe ciśnienie, tym trudniej jest miąższowi wydostać się z sokowirówki, co pozwala na wyciśnięcie z niego większej ilości soku. Dlatego dysza okazuje się bardzo przydatna do wyciskania soku z mało wydajnych składników, takich jak zielenina.

Sokowanie odśrodkowe

Sokowirówki mastyksowe są często bardziej popularne spośród dwóch głównych stylów sokowirówek, ale zrozumienie sokowirówek odśrodkowych jest również ważne przed podjęciem decyzji o ich zakupie. Większość modeli odśrodkowych jest znacznie prostsza niż ich mastyksowe odpowiedniki i ma mniej elementów. Pracują na bardzo wysokich obrotach i zamiast wyciskać składniki, ścierają je na tarce za pomocą ostrza tnącego. Sok jest następnie filtrowany przez cienką gazę wokół ostrza, a resztki miąższu są wyrzucane do pojemnika znajdującego się z boku sokowirówki.

Poza ostrzem, jedyną kluczową częścią sokowirówki jest osłona/suwak, który jest zwykle zaciskany na górnej części korpusu i ostrza. Dzięki temu miąższ wpada do pojemnika, a składniki mogą być zrzucane bezpośrednio na dół i stykać się z ostrzem.

Zobacz również