•   Niedziela, 26 maja 2024
RTV & AGD

Zamierzasz kupić inteligentne gniazdko? Te informacje mogą cię zainteresować!

Jak spośród dziesiątek dostępnych w sprzedaży inteligentnych gniazdek wybrać idealny model? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czym się kierować!

Smart Plug, czyli inteligentne gniazdko, to niezwykle przydatny, a zarazem jeszcze mało popularny domowy gadżet. Doskonale sprawdza się w tzw. inteligentnych domach, w których praca poszczególnych urządzeń i instalacji jest zautomatyzowana. Inteligentne gniazdka świetnie wpisują się w taki model domu – dzięki nim łatwo dostosujesz pracę wielu mechanizmów do twoich indywidualnych potrzeb.

Co powinieneś sprawdzić, zanim kupisz dany model? 

Po pierwsze, przeanalizuj zgodność z asystentem głosowym!

Pierwsza rzecz, to sprawdzenie, z jakimi asystentami głosowymi współpracuje dany model gniazdka. Jeśli masz zamiar sterować domowymi urządzeniami za pomocą mowy, inteligentne gniazdo musi być kompatybilne z asystentem głosowym, który jest obecny w twoim domu. Przykładowo, gniazda iHome i iDevices współpracują z HomeKitem i między innymi udostępniają specjalne zewnętrzne modele do oświetlania tarasów albo do innych urządzeń. Przy starszych modelach urządzeń może być wymagane użycie inteligentnego koncentratora domowego, ale nowe urządzenia przeważnie bezpośrednio łączą się z Wi-Fi poprzez aplikację mobilną.

Jeśli zaś używasz Google Assistant lub Amazon Alexa, do wyboru będziesz mieć całą gamę różnorodnych modeli wtyczek.

Po drugie, sprawdź funkcje!

Żeby wybrać optymalny model inteligentnej wtyczki dla siebie, spróbuj ustalić, jakie funkcje będą dla ciebie szczególnie przydatne. Oto najbardziej praktyczne i cenione opcje inteligentnych wtyczek:

- kontrolowanie stopnia zużycia energii

Dzięki tej funkcji na bieżąco będziesz mógł sprawdzać ilość zużywanej przez dane urządzenia energii (zarówno w ciągu 1 dnia, jak i w dłuższym wymiarze czasu). Jest to opcja bardzo przydatna dla oszczędnych, ponieważ pomaga kontrolować pobór prądu i pozwala uzyskiwać niższe rachunki.

- tworzenie harmonogramów

Kolejna praktyczna opcja to możliwość podłączenia gniazdka do ekspresu do kawy, lamp, telewizora, wentylatora i innych urządzeń codziennego użytku. Funkcja daje nam sposobność do zaplanowania harmonogramu pracy tych sprzętów oraz ich automatycznego włączania i wyłączania.

- sprytny tryb „Away Mode”

Jest to opcja bardzo istotna dla osób, które często wyjeżdżają z domu i za pomocą chociażby automatycznego włączania i wyłączania światła co jakiś czas, chcą zasymulować swoją obecność w mieszkaniu, a tym samym uchronić się przed złodziejami.

Po trzecie, przyjrzyj się stylistyce wtyczki!

Warto zwrócić też uwagę na wygląd i gabaryty poszczególnych typów wtyczek. Większość z nich ma większy rozmiar i nieco inny kształt, niż mogłoby się wydawać. Przed zakupem warto upewnić się, czy dany model pasuje do naszych gniazdek i czy będzie możliwość podpięcia kilku wtyczek obok siebie (niekiedy wtyczka nachodzi na sąsiadujące gniazdko, uniemożliwiając podłączenie kolejnej obok). Zgrabne i poręczne wtyczki, które pomagają zaoszczędzić miejsce, to chociażby Eufy Smart Plug Mini i Amazon Smart Plug.

Wtyczki Smart Plug pozwalają nawet starszym, zupełnie zwyczajnym urządzeniom zyskać nowoczesny szlif i stać się integralną częścią inteligentnego domu. Dzięki Smart Plug łatwo zautomatyzujesz nienową już lampę, telewizor czy urządzenia kuchenne i będziesz mógł sterować nimi głosem. Niektóre wtyczki są na tyle uniwersalne, że współpracują z wszystkimi trzema popularnymi asystentami głosowymi: Google Assistant, Amazon Alexa i Apple HomeKit.

Podsumowanie – o tym musisz pamiętać!

Kupując Smart Plug, najpierw sprawdź kompatybilność danego modelu z asystentem głosowym, którego na co dzień używasz. Potem zwróć uwagę na rozmiar i kształt wtyczek i oceń, czy będą dobrze pasować do twoich gniazd. Następnie przeanalizuj dodatkowe funkcje, jakie dany egzemplarz posiada (np. monitorowanie zużycia energii, port USB, tryb „Away” etc.). Potem wybierz inteligentne gniazdko skrojone na twoją miarę!

Dowiedz się więcej na http://gsm-akcesorium.pl/inteligentny-dom-i-biuro/psqf/inteligentne-wtyczki-dzieki-ktorym-twoj-dom-bedzie-jeszcze-inteligentniejszy.html.

Zobacz również