•   Środa, 24 kwietnia 2024
Żywność

Napoje wegańskie - jakie wybrać?

Wegańskie napoje są popularne w dzisiejszych czasach i jest wiele opcji do wyboru. Ale wybierając napój, upewnij się, że jest on przyjazny dla wegan. Kilka napojów wykorzystuje mleko i miód pochodzenia zwierzęcego, co sprawia, że nie są one wegańskie. Podobnie, niektóre napoje mogą zawierać żelatynę, która pochodzi ze źródeł zwierzęcych. Chociaż nie doda to do smaku, może odgrywać rolę w procesie produkcyjnym.

Wiele napojów, w tym wina, zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego. Na przykład klasyczny White Russian jest robiony przy użyciu mleka, białka jaj i miodu. Często jest on łączony z Bourbonem. Ponadto, niektóre bary mogą używać mleka krowiego w pina coladach. Inne opcje to krem kokosowy, ananas i biały rum.

Inne wegańskie opcje obejmują kombuchę, która jest fermentowanym napojem wykonanym z żywych kultur. Jest to popularny napój w Stanach Zjednoczonych, ale weganie mogą cieszyć się różnymi smakami w nim. Na przykład Zevia Vegan Tea to smaczny, roślinny napój, który jest naturalnie słodzony. Może być spożywany na gorąco lub na zimno i najlepiej cieszyć się mrożoną.

Napoje wegańskie a uczulenia

Jeśli jesteś uczulony na mleko i laktozę, wegańskie mleko sojowe może być opcją. Zawiera mniej kalorii niż mleko krowie, ale nadal jest dobrym źródłem białka i wapnia. Może być również zastąpiony przez większość przepisów na mleko na bazie mleka. Niektóre popularne marki obejmują Silk, WestSoy i EdenSoy. Możesz również wybrać mleko ryżowe, które jest niskokaloryczne, a jednocześnie zawiera dużo białka i kwasów omega-3.

Na rynku można również znaleźć wegańskie proszki białkowe, które można wymieszać z mlekiem nienapoczętym. Niektóre z tych proszków białkowych pochodzą z nasion konopi, pestek dyni i nasion chia. Inne opcje obejmują mleko konopne i sojowe. Są one łatwe do znalezienia i wymieszania. Najlepiej skontaktować się z producentem przed zakupem napoju.

Napoje na bazie kawy można przygotować z mlekiem migdałowym lub sojowym. Klasyczne latte jest robione z mlekiem sojowym, ale można je również zrobić z mlekiem migdałowym lub kokosowym. Niektóre wegańskie napoje kawowe są aromatyzowane karmelem. Wybór wegańskiej wersji tych napojów może pomóc Ci cieszyć się nimi tak często, jak tylko możesz.

Sprawdź też: Produkty spożywcze, które są dobre dla Twojego serca

Wegańskie napoje w popularnych sieciach kawiarnianych

Jeśli szukasz napoju, który nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego, Starbucks oferuje wiele opcji wegańskich. Starbucks Blended Strawberry Lemonade to wegański napój, przygotowany z syropem sygnowanym przez firmę. Firma oferuje również wegańską wersję ich kremowego frappucino. Oba napoje mają niską liczbę kalorii, co czyni je doskonałym wyborem dla osób dbających o zdrowie.

W przypadku bardziej tradycyjnych napojów, świetnym wyborem może być wegańska wersja Starbucks Cinnamon Dolce Latte. Napój ten zawiera niefiltrowany cukier i drobne kawałki imbiru, co czyni go pysznym wegańskim napojem. Alternatywnie możesz spróbować Starbucks Coconut Milk Latte, zrobionej na wegańskiej bazie. Ten napój ma również wysoką zawartość żelaza i zawiera wapń oraz witaminę A. Zawartość kofeiny w napoju sprawia, że jest to zdrowy wybór dla osób z alergiami i tych, którzy chcą unikać produktów na bazie nabiału.

Wegańska kawa Flat White, na przykład, nie zawiera produktów zwierzęcych i jest często przygotowywana z 2% mleka pełnego i strzałów espresso ristretto. Można ją zamówić na ciepło lub na zimno. Jeśli wolisz, możesz zastąpić mleko mlekiem sojowym, migdałowym, kokosowym lub owsianym. Porcja tego napoju zawiera 165 kalorii, 8,5g tłuszczu i 14g węglowodanów.

Aby przypodobać się rosnącej populacji wegan, firmy inwestują w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Niektóre firmy skupiają się na zmniejszeniu ilości plastiku używanego w opakowaniach. Firmy takie jak Danone S.A. zaczęły używać butelek na bazie cukru do pakowania swojego mleka migdałowego. Inni wiodący producenci napojów roślinnych to The Hain Celestial Group, Califia Farms i SunOpta.

Zobacz również