•   Środa, 24 kwietnia 2024
Blog

Kryptowaluty zyskują na popularności - dołącz do grona inwestorów

Zakup waluty cyfrowej na stałe zagościł na liście alternatywnych form inwestycji wśród Polaków. Istnieje jednak spora grupa osób, które nadal wiedzą niewiele na temat wirtualnych pieniędzy i zapewnianych przez nie możliwości. Co warto wiedzieć o walutach cyfrowych oraz jak kupić Bitcoin? Podpowiadamy.

Czym jest kryptowaluta?

Istnieje pewna grupa osób, która dysponuje fachową wiedzą na temat inwestycji alternatywnych w postaci zakupu kryptowaluty. Mimo to bardzo wielu Polaków nadal czuje dezorientację podczas poruszania powyższej tematyki. Na samym początku warto wyjaśnić, iż kryptowalutą nazywamy pieniądz cyfrowy, który został uznany przez Trybunał Sprawiedliwości UE za prawny środek płatniczy. Zgodnie z tym rozporządzeniem kryptowaluta nie podlega opodatkowaniu. Wielu inwestorów przekonało się do cyfrowych pieniędzy dzięki ponadprzeciętnym zyskom oraz wygodzie korzystania. Przeciwnicy zaś utrzymują, że ten rodzaj inwestycji to co najwyżej spekulacyjna bańka, której pęknięcie jest nieuniknione.

Synonimem waluty cyfrowej w Polsce jest charakteryzujący się największą popularnością Bitcoin. Powyższy wniosek można wyciągnąć po analizie sondażu przeprowadzonego dla DARB Finance przez agencję badawczą SW Research. Obserwacja zebranych informacji wskazuje, że aż 94% Polaków inwestujących w cyfrowe środki płatnicze ma w swoim portfelu Bitcoiny! Nic zatem dziwnego, iż słysząc w naszym kraju słowo “kryptowaluta”, większości z naszych rodaków od razu przychodzi na myśl właśnie Bitcoin. Kolejne miejsca na podium zdobyły Ethereum (22%) oraz Litecoin (15%).

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie ulega wątpliwości, że inwestycje w kryptowaluty są oznaczone sporą dozą ryzyka. Właśnie z tego powodu zawsze będzie istniała grupa zagorzałych przeciwników tego typu zaangażowania kapitałowego. Z uwagi na fakt, iż kryptowaluty to bardzo zmienny typ aktywów, warto pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad inwestowania:

  • Zadbaj o dywersyfikację portfela inwestycyjnego - oznacza ona znaczne ograniczenie ryzyka poprzez inwestowanie w kilka różnych instrumentów finansowych. Taka różnorodność jest zupełnym przeciwieństwem ryzykownej postawy, która zakłada stawianie wszystkiego na jedną kartę.
  • Bądź gotowy na ewentualną stratę -  oznacza to, że powinniśmy inwestować tylko tyle, ile możemy stracić. Dzięki temu w razie nagłych zawirowań nie pozostaniemy bez środków do życia.
  • Nie inwestuj w to, o czym nie masz pojęcia -  zyskowne inwestycje wymagają dokładnej i rzetelnej znajomości tematu. Co jeśli nam jej brakuje? O tym mówi dalsza część artykułu.

Rynek kryptowalut a braki kompetencyjne

Istnieje spora grupa osób, które bronią się rękami i nogami przed nabyciem elektronicznych pieniędzy. Dzieje się tak z uwagi na brak fachowej wiedzy z zakresu inwestycji w wirtualną walutę. Trudności rozpoczynają się już na starcie, gdy niektórzy potencjalni inwestorzy zadają sobie pytanie: “Ale jak kupić ten Bitcoin?”. Dalsze zagwostki dotyczą bezpiecznego przechowywania kryptowaluty oraz efektywnego zarządzania. Brak znajomości tematu i wynikające z tego poczucie niepewności i zagrożenia powoduje, że osoby te nie podejmują jakichkolwiek kroków inwestycyjnych. Jak to zmienić? Praktycznym narzędziem edukacyjnym mogą się okazać strony o tematyce ekonomicznej. Jedna z nich, businessinsider.com.pl, zawiera obszerny dział finansowy, obracający się w popularnej tematyce walut wirtualnych. Dowiesz się z niej choćby tego, jak kupić Bitcoin oraz gdzie można płacić za jego pośrednictwem. Jeśli pragniesz nadążyć za wszelkimi nowinkami dotyczącymi kursu Bitcoina, Ethereum czy innych flagowych przedstawicieli elektronicznych pieniędzy, koniecznie zapoznaj się z treścią tego serwisu. Regularne korzystanie z owej pomocy zapewni stały dostęp do szeregu praktycznych informacji, skierowanych do posiadaczy kryptowaluty.

Zobacz również