•   Środa, 12 czerwca 2024
Blog

Płytki wielkoformatowe 120x120: przeznaczenie. Praktyczne porady dot. płytek wielkoformatowych

Płytki wielkoformatowe 120x120 wybierane są coraz częściej zarówno jako element wykończenia ścian, jak i także podłóg. Nie tylko prezentują się niezwykle efektownie, ale także nowocześnie. Co więcej niezmiernie łatwo takie płytki utrzymuje się w czystości.

Płytki wielkoformatowe 120x120: do jakich pomieszczeń?

Płytki wielkoformatowe 120x120 są idealnym wyborem dla wszystkich osób, które sobie cenią estetykę, minimalizm oraz także spójność. Pasują idealnie do sporych wnętrz. Zarówno sprawdzają się na podłogi, jak i także na ściany. Tworzą one bardzo jednolitą powierzchnię. Dzięki temu wszystkie pomieszczenia stają się jasne oraz minimalistyczne. W przypadku dużych płytek mieszanie kilku wzorów nie jest do końca wskazane.

Pamiętajmy, że duże płytki są świetnym sposobem na to, aby powiększyć optycznie nawet najmniejsze pomieszczenie. Płytki wielkoformatowe 120x120 okażą się strzałem w dziesiątkę. Sprawdź ofertę płytek wielkoformatowych na https://modnalazienka.pl/.

Płytki wielkoformatowe 120x120 mają także cały szereg zalet. Przede wszystkim cechują się łatwym montażem. Kleimy oraz fugujemy o wiele mniej płytek niż  w przypadku mniejszych formatów. Mamy tutaj także do czynienia z prostą powierzchnią. Nadaje ona charakteru bardzo spójnego oraz także minimalistycznego. Do tego uzyskujemy również możliwość osiągnięcia jednolitej powierzchni. Dzięki temu mamy szansę na optycznie powiększenie każdego pomieszczenia.

Ostatecznie jednak wszystko jest zależne od podejścia indywidualnego, gustu, a także poczucia estetyki. Zarówno duże oraz także małe płytki mogą pasować do każdego z rodzajów pomieszczeń. Przede wszystkim najważniejszy jest dobry projekt, a do tego dobre materiały oraz samo poczucie, że wnętrze spełnia wszelkie nasze oczekiwania.

płytkarz korzystający z poziomicy

Jak układać płytki wielkoformatowe?

Płytki wielkoformatowe 120x120 to genialna propozycja dla osób, które zamierzają stworzyć aranżację harmonijną oraz minimalistyczną. Spore formaty na ścianach oraz na podłogach stanowią wyjątkowe tło w takich wnętrzach. Są bardzo dekoracyjne, a zarazem spokojne oraz spójne. Zazwyczaj są inspirowane kamieniami, jak i także materiałami industrialnymi jak metale czy też beton.

A jak układać płytki wielkoformatowe 120x120? Przede wszystkim zaczynamy od dokładnego planowania. Dzięki zarysowaniu dokładnego plany możemy spróbować ułożyć płytki całkowicie "na sucho". W ten sposób przekonamy się czy właśnie o taki, a nie inny efekt nam chodziło. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ bardzo często płytki wielkoformatowe 120x120 wyglądają inaczej w sklepie czy też w budowlanym markecie, a inaczej we wnętrzu mniej obszernym jak kuchni czy tez łazienka.

Bardzo ważne jest również zadbanie o podłoże. Podłoże musimy oczyścić ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz także powłok, które to mogą zmniejszyć przyczepność. Niezbędne jest również wyrównanie podłoża. Dopuszczalne odchylenie na dwóch metrach to zaledwie trzy milimetry. Ostatnim etapem przygotowania podłoża jest jego zagruntowanie. Pozwoli to na związanie wszelkie drobnych zanieczyszczeń. Tym samym zwiększy się przyczepność oraz także wzmocni powierzchnię. W przypadku kuchni oraz łazienki pamiętać należy także o izolacji przed wilgocią.

Tym samym przechodzimy do najważniejszego, a więc do układania płytek. Samo ułożenie dużych płytek jest trudniejsze niż ułożenie mniejszych formatów. Wymaga to wielkiej dokładności, a także cierpliwości. Zaprawa klejowa powinna być nakładana przy pomocy specjalnej szpachli o zębach o grubości między 4-5 milimetrów zarówno na podłoże, jak i także na płytkę. Najlepiej, aby była nakłada w przeróżnych kierunkach, aby wypełniła dokładnie całą przestrzeń.

Jeśli zostawimy sporo wolnego miejsca pod płytkami, to nie osiągniemy trwałego efektu związania oraz zwiększymy znacznie ryzyko popękania kafla wskutek mechanicznego uszkodzenia. Aby płytki rzeczywiście mogły "pracować" i przenosić prawidłowo ciężar bardzo ważne jest to, aby zastosować odkształcalne zaprawy. Uważa się, że na samych powierzchniach ścian zaprawa wypełniać powinna przynajmniej siedemdziesiąt proces przestrzeni, z kolei w przypadku podłogi blisko stu procent. W każdym z przypadków powinna być gruba na około centymetr.

Aby osiągnąć naprawdę bardzo dobry efekt, należy unikać przesuwania płytek po samej powierzchni kleju. Korekty powinny być naprawdę minimalne. Należy za to systematycznie oraz bardzo starannie weryfikować sam poziom powierzchni przy pomocy długiej łatwy oczywiście w poziomicą. Weźmy sobie te rady do serca.

Zobacz również