•   Środa, 24 kwietnia 2024
Blog

Styl glamour we wnętrzach - co warto wiedzieć?

Słowo „glamour” tłumaczy się jako „luksus, urok”. Ten styl podkreśla status jego mieszkańców. Wnętrze zawiera meble i wystrój o wyjątkowo wysokiej jakości i odpowiada najnowszym trendom mody, co czyni go prestiżowym i drogim.

Styl glamour wywodzi się z kręgów artystycznych, początku XX wieku. Kiedy to znani muzycy, aktorzy i projektanci mody projektowali swoje domy w stylu glamour.

Wyrafinowanie, urok, szokowanie i status – te określenia najlepiej charakteryzują styl glamour we wnętrzach. Efektowny design oznacza luksus w każdym elemencie wyposażenia. To metale szlachetne i kamienie, marmur, kryształ, drogie rzadkie meble, designerskie tkaniny, figurki, obrazy, cenne dzieła sztuki. Wskazane jest stosowanie wysokiej jakości materiałów, elementów dekoracyjnych i modnych odcieni. Nie ma ograniczeń co do palety kolorów, jasne kolory i przejścia, błyszczące i chromowane detale są tu mile widziane. Projektowanie jest tworzone z uwzględnieniem najnowocześniejszych technik stylistycznych. Zadaniem stylu glamour jest połączenie najlepszych cech tkwiących w oryginalnych stylach, takich jak awangarda, art deco, disco.

Czym charakteryzuje się styl glamour we wnętrzach?

Czym charakteryzuje się styl glamour. To:

 • Różnorodność i bogactwo faktur. We wnętrzu pojawiają się futra, skóry egzotycznych zwierząt, zwierzęce printy, mnóstwo błyszczących, mieniących się kryształów, cyrkonii i pereł.
 • Brokat i lustra. Wnętrza w stylu glamour zawsze obfitują w różnego rodzaju elementy chromowane, złote, srebrne. Splendor przestrzeni zdradzają fasetowane lustra i błyszczące powierzchnie.
 • Kolorystyka. Najbardziej popularne są jasne kontrastujące odcienie: biały, piaskowy, czekoladowy, czerwony, fioletowy i oczywiście czarny.
 • Ściany. Dekoracja ścienna odgrywa dużą rolę w projektowaniu wnętrza, może to być tapeta jedwabna z dużym wzorem lub gładka z płynnymi przejściami kolorystycznymi. Również ściany ozdobione skórą, tapetami winylowymi, tekstyliami.
 • Podłoga to parkiet lub laminat z naturalnym drewnem, nierzadko polerowany kamień, płytki z połyskiem, podłoga samopoziomująca z fantazyjnym wzorem.
 • Sufit. Przepych i bogactwo wnętrza dopełnia wielopoziomowy strop ze sztukaterią i szerokimi gzymsami.
 • Oświetlenie. Charakterystyczną cechą stylu glamour jest różnorodność i luksus elementów oświetlenia. Dotyczy to przede wszystkim żyrandoli sufitowych: masywnych, dużych, zdobionych kryształami i cyrkoniami, często z kloszami z ciemnej tkaniny. Ponadto umieszczone są lampy podłogowe, kinkiety, lampy stołowe, złożoność sufitu podkreśla oświetlenie LED.

Styl glamour

Jakie dodatki do stylu glamour?

Tekstylia zajmują szczególne miejsce w domu w stylu glamour. Służą nie tylko jako dodatkowa dekoracja, ale także jako podkreślenie stylu: Najczęściej jest to:

 • Jedwab i satyna.
 • Aksamit i welur.
 • Gobelin.
 • Sztuczna skóra i zamsz.

Głównym kryterium wyboru tkaniny jest wysoka cena i kolorystyka podkreślająca reprezentacyjny wygląd. Zasłony glamour, podobnie jak inne elementy wyposażenia wnętrz, powinny wyglądać nowocześnie, niecodziennie i drogo. Jeśli chodzi o kolorystykę, zasłony w stylu glamour mogą mieć zarówno pastelowe, jak i bardziej odważne kolory. Lśniąca perła, srebro, złoto, fiolet, szmaragd, wino – spektrum kolorów jest tu bardzo szerokie, ale nacisk kładziony jest na jakość materiału.

Pokoje udekorowane są stylowymi i błyszczącymi dodatkami. Należą do nich obrazy, świeczniki, doniczki z roślinami ozdobnymi, drogie malowane naczynia, figurki i płaskorzeźby, piękne firanki i gzymsy. W wytwornych wnętrzach mile widziane są dodatki w stylu Art Deco. Wyglądają modnie, drogo i nowocześnie, zawierają klasyczne motywy. Warunkiem stworzenia efektownego wystroju jest obecność luster. Duża liczba lustrzanych powierzchni wizualnie zwiększy przestrzeń, co jest plusem w przypadku drogich wykończeń. Stosowane są również inne elementy chromowane.

Jakie meble pasują do wnętrz glamour?

Ogólnie rzecz biorąc, glamour jako styl we wnętrzu nie ma jasnych zasad i granic. W stylu glamour możliwe jest łączenie elementów różnych stylów: klasycznego, art deco, retro, fusion.

Do dekoracji pomieszczeń najlepiej jest użyć solidnych mebli o oryginalnej formie z luksusowymi elementami. Akcesoria powinny być designerskie, ale funkcjonalne. Jeśli meble zawierają motywy historyczne, to we wnętrzu konieczne jest użycie nowoczesnych dodatków. Duży rozmiar okuć nie jest wskazany w przypadku wystroju glamour. Meble jak wszystkie inne elementy glamour powinny być drogie.

Meble mogą być różnorodne, ale najczęściej skłaniają się ku motywom klasycznym. Pikowane sofy, fotele, zagłówki tapicerowane złotem, srebrem, fioletem lub skórami zwierząt (zebra, lampart, żyrafa). Szafki, komody, komody z elementami rzeźbienia, które mają lustrzane fasady, uchwyty inkrustowane cyrkoniami i kryształkami.

Zobacz również