•   Niedziela, 26 maja 2024
RTV & AGD

Kable do telefonów

Każda osoba w swoim domu posiada cały szereg kabli, a pomimo tego nieraz trzeba poświęcić ogromną ilość czasu na znalezienie tego właściwego, który umożliwi naładowanie telefonu. Sprawa ulega o wiele większej komplikacji, kiedy po znalezieniu odpowiedniego kabla, telefon nie zaczyna się ładować. Sytuacja może przytrafić się każdemu, a powodów może być mnóstwo. Począwszy od złego kabla, poprzez jego uszkodzenie, kończąc na problemach ze złączem w aparacie. Na awarię w szczególności narażone są kable, które pochodzą z chińskich fabryk, a ich cena jest bardzo konkurencyjna. Wtedy zachodzi konieczność zakupu kabla, jednak należy dokładnie wiedzieć jaki przewód dokładnie wybrać. Kable do telefonu występują w kilku rodzajach, dlatego w dalszej części przedstawiamy ich charakterystykę i ułatwiamy ustalenie jaki kabel pasuje do posiadanego telefonu. 

Kable do telefonów: rodzaje

Dobre kable do telefonów charakteryzują się posiadaniem wielofunkcyjności, a także ilością wielu złączy, które można wykorzystywać na różne sposoby. W ten sposób można jeden kabel do telefonu można wykorzystać do podłączenia urządzenia do telefonu, do powerbanka, a także do laptopa lub do głośników. Wskazujemy, czym mogą się różnić poszczególne rodzaje kabli do telefonu, a także który przewód do telefonu jest wart zarobionych pieniędzy. Ewolucja technologiczna sprawiła, że mówiąc o kablu do telefonu każdy w domyśle posiada kabel USB, umożliwiający przeprowadzenie przewodowej komunikacji pomiędzy urządzeniami USB. W ten sposób można łatwo i szybko podłączyć urządzenie do innego sprzętu. Kupując kabel USB należy mieć na względzie jego indywidualne parametry, np. przepustowość, prędkość przesyłu danych. O tych informacjach można dowiedzieć się od producenta. 

Najpopularniejsze rodzaje kabli do telefonów to: USB typu A, USB typu B, a także micro USB typu B, C i złącze Lightning.

USB typu A

Najczęściej spotykany rodzaj kabla, który posiada prostokątny i podłużny kształt. Znajduje zastosowanie najczęściej w przypadku komputerów, laptopów, a także w ładowarkach sieciowych do telefonów. 

Micro USB typu B

Micro USB typu B charakteryzuje się posiadaniem kwadratowego kształtu, które ma dodatkowo ścięte górne rogi. Występuje w dominującej ilości urządzeń cyfrowych obsługiwanych przez Androida. Znajdują się przede wszystkim w: smartfonach, tabletach, odtwarzaczach audio, e-bookach. Można go spotkać w wielu modelach telefonów. 

USB typu C

USB typu C zostało zaprojektowane mając na celu standaryzację portów, a przy tym ma to pomóc z rozwiązaniem problemów z wpinaniem kabla. Charakteryzuje się posiadaniem podłużnego kształtu i zaokrąglonych rogów, co pozwala korzystać z przewodu bez konieczności sprawdzania jak jest ułożony kabel. USB typu C pozwala na przesyłanie plików audio i video, a także szybsze ładowanie. 

Złącze Lightning

Rodzaj kabla, który o wiele bardziej wyróżnia się na tle innych przewodów. Został stworzony przez markę Apple i posiada w pełni zindywidualizowany kształt. Jest smukły i płaski jednocześnie. 

kable do telefonów

Jakiego kabla do telefonu potrzebujesz?

Weryfikacji tego, jaki kabel do telefonu będzie odpowiedni najłatwiej dokonać na podstawie zestawienia opisu poszczególnych rodzai z wyglądem posiadanego przewodu w oryginalnym zestawie. W przypadku posiadaczy urządzeń marki Apple pozostaje tylko jedna możliwość. Do ich urządzeń pasuje wyłącznie złącze Lightning i nie ma możliwości zastąpienia jego przez inny rodzaj. Z kolei w przypadku innych rodzajów, każdy przewód posiada bardzo charakterystyczny model i praktycznie nie zachodzi możliwość pomyłki po dokładnym przyjrzeniu się posiadanej końcówce. 

Alternatywnym rozwiązaniem jest możliwość wyszukania właściwej informacji w instrukcji obsługi telefonu, gdzie producent wskazał jaki rodzaj kabla jest dedykowany do danego urządzenia. Jest to oczywiście możliwe w przypadku, gdy zachowana jest instrukcja obsługi. W przypadku jej braku można poprosić o pomoc osoby doświadczone i na co dzień zajmujące się przewodami. Przykładowo pracownicy sklepu hamamobile chętnie służą pomocą i ułatwią poszukiwanie właściwego rodzaju kabla. Wystarczy podczas rozmowy wskazać, jaki jest model telefonu lub przesłać zdjęcie końcówki wejścia, które dla sprawnego oka będzie wystarczające do określenia odpowiedniego przewodu. 

Wybierając właściwy przewód należy także zwrócić uwagę na jego długość, aby podczas ładowania można by było z łatwością korzystać z telefonu. Stąd też krótsze modele są dedykowane wyłącznie dla osób, które nie korzystają z urządzenia podczas ładowania. 

Zobacz również