•   Piątek, 12 lipca 2024
Blog

Piece wolnostojące – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

Nowoczesne piece kominkowe wolnostojące to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych kominków. Stal, żeliwo, kafelki, a może gaz: który z nich jest najlepszy dla twojego domu?

Wolnostojący piec kominkowy i tradycyjny kominek

O zainstalowaniu tradycyjnego kominka lepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu, zwłaszcza gdy urządzenie ma dostarczać ciepło do wszystkich obszarów budynku. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów i napraw. Jeśli jednak rozważasz zainstalowanie kominka w już umeblowanym salonie, powinieneś rozważyć zainstalowanie pieca wolnostojącego. I choć piec kominkowy nie może być głównym źródłem ogrzewania, to doskonale ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje i ogrzewa powierzchnię zgodnie ze swoją wydajnością. Taki piec jest gotowy do montażu. Zapewnia również większą swobodę lokalizacji. Tą ogranicza tylko dostęp do rur kominowych.

Czynniki wyboru

Wybierając piec kominkowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc grzewczą urządzenia, rodzaj spalanego opału oraz wpływ na środowisko. Jeśli twój piec jest certyfikowany, możesz być pewien, że minimalizuje on emisję szkodliwych substancji do środowiska. Piec kominkowy oprócz funkcji grzewczej jest również idealnym elementem dekoracyjnym, szczególnie w małych pomieszczeniach. W zależności od materiału, z jakiego jest wykonany, podkreśli wystrój nowoczesnego wnętrza o charakterze rustykalnym, skandynawskim, tradycyjnym, a nawet industrialnym.

Piece kominkowe wolnostojące żeliwne

Piece żeliwne oprócz tego, że są bardzo trwałe, ważą znacznie więcej niż piece stalowe. Chociaż żeliwo jest materiałem, który nagrzewa się wolniej, oddaje ciepło dłużej, nawet długo po zgaśnięciu płomienia w piecu. W rezultacie pomaga zmniejszyć zużycie paliwa i jest bardziej wydajnym rozwiązaniem. Zdobienie na korpusie żeliwnego pieca sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących klasyczny styl. Żeliwny piec nie tylko nagrzewa, ale jest też oryginalną ozdobą pomieszczenia - doskonale sprawdza się w pomieszczeniach urządzonych w stylu angielskim czy rustykalnym. Piece żeliwne to klasyczne rozwiązania oparte na trwałych, masywnych odlewach.

Piece kaflowe wolnostojące

Piece kaflowe znów są modne. Choć wyglądają jak tradycyjne piece ceramiczne, to dziś do ich budowy wykorzystywane są tylko materiały wysokiej jakości o dobrej przewodności cieplnej, które zapewniają maksymalną wydajność spalania i minimalny wpływ na środowisko. Piece kaflowe będą idealną ozdobą salonu w stylu klasycznym.

piec wolnostojący

Piece kominkowe wykonane ze stali

Piece stalowe są lżejsze niż piece żeliwne lub kaflowe. Piece stalowe to urządzenia tworzone przy użyciu najnowocześniejszych metod obróbki. Elementy stalowe wycinane są laserowo przy użyciu nowoczesnych urządzeń, a następnie wyginane na elastycznych maszynach CNC. Wysokiej jakości stal jest odporna na wysokie temperatury. W nowoczesnych piecach kominkowych komora spalania wyłożona jest specjalnym materiałem akumulującym ciepło, co bezpośrednio wpływa na efektywność spalania.

Piec gazowy-kominek

Kominki gazowe wymagają zasilania gazem (butle z gazem ziemnym lub LPG). Urządzenia te zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i realistyczną wizję ognia. Wyposażone są w hermetycznie zamkniętą komorę spalania oraz czujnik termoelektryczny odcinający dopływ gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia. Piece kominkowe gazowe posiadają własny układ zasilania, dzięki czemu nie są uzależnione od działania instalacji elektrycznej. Dodatkową korzyścią jest to, że piekarnik gazowy można obsługiwać za pomocą pilota. Ten typ pieca doskonale sprawdza się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.

Artykuł sponsorowany, stadtwerklehen.at

Zobacz również