•   Piątek, 12 lipca 2024
Blog

Pierścionek zaręczynowy z szafirem: czy to dobry pomysł?

​Szafir jest bardzo często wykorzystywany jako zdobienie do pierścionka zaręczynowego. Jakie cechy ma ten kamień i z czym jest kojarzony?

Szafir: znaczenie, symbolika tego kamienia szlachetnego

Szafir to rodzaj minerału korundowego - swoim pięknym blaskiem i twardością, ustępującą tylko diamentowi. Wartość k szafiru wiąże się przede wszystkim z jego kolorem. Wbrew powszechnemu przekonaniu szafir jest nie tylko niebieski. Ten kamień może być różowy, zielony, fioletowy, żółty, niebieski i pomarańczowy. Istnieją również przezroczyste, czarno-białe minerały. Pochodzenie nazwy kamienia, zgodnie z ustaleniami autorów słowników etymologicznych, sięga sanskrytu i najstarszych języków semickich. Babilońskie słowo „sipru” (drapanie), a następnie greckie „sappayros” (niebieski kamień) poprzez łacińskie „safirus” jest podstawą dzisiejszej nazwy kamienia.

Był uważany za święty przez starożytnych Greków i Rzymian, którzy kojarzyli kamień z ojcem wszystkich bogów (Zeus w mitologii greckiej, Jowisz u rzymian). Ozdobę tą nosili tylko kapłani, którym szafir pomógł usłyszeć i zrozumieć wyrocznię, symbolizującą prawdę i sprawiedliwość. Kamień pieczęci żydowskiego króla Salomona (X w.p.n.e.), słynącego z mądrości, według legendy, został wykonany z szafiru. Według Biblii szafir w napierśniku (ozdobieniu piersi w szatach arcykapłana) zajmuje piąte miejsce wśród dwunastu drogocennych kamieni. Wartość kamienia szafiru polegała na jego zdolności przyciągania łaski bogów. Uważany był również za kamień opanowania, kontemplacji i wyciszenia.

Zgodnie z buddyjską koncepcją wszechświata, boki stromej góry, która wznosi się na biegunie świata, składają się z wielobarwnych szafirów. Strona zwrócona do naszego świata składa się z niebieskich szafirów, dlatego kolor nieba jest niebieski. Muzułmanie nawiązali do buddyjskiej kosmologii, wierząc, że szafirowe góry otaczające nasz świat nadają niebu błękitną poświatę i ją zabarwiają. Być może dlatego niebieskie szafiry nazywano „rozpryskami nieba”. Dzięki niebiańskiemu kolorowi szafir symbolizuje boski porządek, siłę i czystość. Osoby królewskie starały się ozdobić swoje regalia tym klejnotem, podkreślając nieomylność ich mocy i świętości. Rozwój wartości duchowych, mądrości, czystości, sprawiedliwości, pragnienia wiedzy i poszukiwania prawdy – to cechować miało właściciela szafiru.

Szafir jest dedykowany osobom, którzy marzą o osiągnięciu swojego celu. Dlatego jest właśnie tak popularny w połączeniu z pierścionkiem zaręczynowym. Szafir jest niewskazany dla leniwych, chciwych i nieodpowiedzialnych ludzi. Uważa się, że kamień uaktywnia swoje właściwości u osób, które ukończyły 36 lat.

Pierścionek zaręczynowy z szafirem

Wyjątkowy pierścionek zaręczynowy z szafirem

Jaki powinien być pierścionek zaręczynowy z szafirem? Nie ma jednego standardu dla takiej biżuterii. Pierścionek może mieć szeroką gamę wzorów, jedynie główny akcent biżuterii powinien znajdować się na centralnym kamieniu - szafirze. Może to być minimalistyczny pierścionek, w którym kamień osadzony jest w odlewie szponiastym. Inną opcją jest szafir otoczony ścieżką z diamentów lub innych kamieni. Ciekawie prezentuje się również centralny szlifowany kamień z podparciem po bokach dwóch małych szlifowanych kamieni, na przykład diamentów, bezbarwnych szafirów.

Najbardziej popularną odmianą może na pierścionek zaręczynowy jest niebieski szafir. Popularne są też odcienie od jasnoniebieskiego do ciemnoniebieskiego oraz fantazyjne kolory. Niebieskie szafiry są stopniowane kolorystycznie. Najjaśniejszy jest pastelowy niebieski. Wygląda bardzo delikatnie – trochę jak niebieski diament. Mniej cenione są szafiry w kolorze chabrowym i lekko niebieskim. Intensywne kolory Vivid blue i Royal Blue są wysoko cenione na rynku jako inwestycja. Fantazyjne kolory szafirów to żółty, różowy, zielony, bezbarwny, pomarańczowy, fioletowy. Jednak praktycznie nie są używane w biżuterii masowej, ponieważ kamienie są zbyt drogie.

Najsłynniejszym pierścionkiem zaręczynowym z niebieskim szafirem był pierścionek z szafirem otoczony diamentami, podarowany księżnej Dianie przez księcia Karola. Wielkość kamienia zależy od osobistych preferencji i budżetu. Jeśli pierścień ma być subtelny i skromny, kamień może ważyć ułamki karata. Jeśli wolisz hollywoodzki szyk i duże rozmiary, rozważ opcje powyżej 7-10 karatów. Do codziennego noszenia odpowiednia jest waga od 1,5 do 5 karatów, w zależności od projektu samego pierścionka. Dobrze wyglądają również kamienie 2-3-karatowe z podparciem lub posypaniem diamentami.

Kamień można ciąć w prawie każdym kształcie. Jeśli lubisz klasykę, zwróć uwagę na kształty koła, owalu, poduszki. Pasują do większości modeli. Zwróć także uwagę na schodkowy kształt (szmaragdowy krój) i promienny lub książęcy krój. Wyglądają stylowo i ciekawie. Sprawdź ofertę pierścionka zaręczynowego z szafirem na roren.pl.

Zobacz również